Lato. Słońce. Twój czas wypełniają kąpiele słoneczne, wyjazdy nad wodę. Z utęsknieniem czekasz na urlop, żeby w kilka chwil znaleźć się gdzieś daleko na plaży lub w górach.
Jednak, czy pamiętasz, że lato to także czas wzmożonych infekcji intymnych? Z powodu upału i wilgoci nieprzyjemne infekcje intymne latem mogą uprzykrzyć Twój wolny i beztroski dzień.
Codzienna pielęgnacja miejsc intymnych w czasie upalnego lata jest tak samo istotna, jak stosowanie kremów z wysokim filtrem. Sprawdź, jak latem perfekcyjnie dbać o siebie i po jakie produkty najlepiej sięgać.
Infekcje intymne w okresie letnim
Wysoka temperatura, zwiększona potliwość, słona woda, korzystanie z publicznych toalet, kąpielisk, częste podróże i utrudnione warunki higieniczne to przyczyny zakażeń intymnych grzybami, bakteriami i pierwotniakami. Dlaczego? W takich warunkach dochodzi do szybkiego zachwiania mikroflory pochwy i szybkiego namnażania się patogenów.
Najczęstsze infekcje zdarzają się za sprawą Candida albicans. To grzyb, który fizjologicznie występuje w drogach rodnych kobiety, jednak przy sprzyjających warunkach i osłabieniu organizmu dochodzi do jego namnożenia i tym samym infekcji intymnych.
Podstawowe objawy związane z zakażeniem pochodzenia grzybiczego to świąd, charakterystyczne, serowate upławy, często podrażnienie i bolesne stosunki seksualne. Jeśli zaobserwujesz te objawy u siebie, prosty w wykonaniu wysyłkowy test do samokontroli infekcji C. albicans pomoże Ci potwierdzić lub wykluczyć obecność infekcji grzybiczej.
Nieprzyjemną infekcją letnią jest także zakażenie bakteryjne, którego głównymi objawami są nieprawidłowa wydzielina z pochwy o szarym zabarwieniu i charakterystycznym rybim zapachu, nasilającym się po stosunku seksualnym. W przypadku zaobserwowania takich objawów, warto wykonać szybki test do samokontroli na antygeny bakterii Gardnerella vaginalis.
W przypadku niejednoznacznych objawów, warto wykonać test S3, różnicujący aż 3 najpopularniejsze infekcje intymne, który dzięki szybkiemu rozpoznaniu źródła infekcji, umożliwi jak najszybsze podjęcie właściwego leczenia.
Ważne: Pamiętaj, że przypadkowy seks wiąże się z ryzykiem zarażenia się chorobami wenerycznymi.
Jak leczyć infekcje intymne latem?
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to najważniejsze znaczenie ma czynnik etiologiczny zakażenia. W zależności od drobnoustroju wywołującego zakażenie dobierany jest lek.
Na infekcje bakteryjne, w zależności od obrazu klinicznego, stosowane są antybiotyki lub chemioterapeutyki doustne lub do stosowania miejscowego. Najczęściej są to metronidazol lub klindamycyna. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie posiewu lub antybiogramu.
Zakażenia pochodzenia grzybiczego wymagają stosowania leków przeciwgrzybiczych, najczęściej miejscowo. Wysoką skuteczność w leczeniu wykazują pochodne azolowe, np.: flukonazol, fentikonaloz, ekonazol. Często w leczeniu kandydozy stosuje się nystatynę. Dużym ułatwienie leczenia jest wykonanie posiewu mykologicznego.
Ważne: Pamiętaj o wczesnej diagnostyce. Wygodne testy domowe warto wykonać już w momencie odczuwania pierwszych objawów infekcji intymnej. W związkach bardzo ważne jest leczenie obojga partnerów.
Zasady prawidłowej higieny intymnej latem
Infekcje intymne latem są do uniknięcia. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, warto stosować kilka ważnych zasad:
- Najważniejszym sposobem na uniknięcie infekcji intymnej jest dbanie o codzienną higienę. Lato to często wysokie temperatury i zwiększona potliwość,dlatego częstotliwość mycia lub przemywania okolic intymnych powinna być zwiększona. Pamiętaj, żeby używać do tego odpowiednich preparatów, które nie naruszają kwaśnego środowiska pochwy. Nie używaj gąbek i myjek, które są świetnym siedliskiem bakterii. Zachowaj odpowiedni kierunek mycia – od przodu do tyłu.
- W czasie podróży (często samolotem, autokarem, samochodem, w trakcie długich wycieczek rowerowych), kiedy dbanie o prawidłową toaletę osobistą jest utrudnione, używaj nawilżanych chusteczek do higieny intymnej. Zwiększą one jakość higieny poprzez zawarte na ich powierzchni składniki łagodzące takie jak: wyciąg z aloesu, kory dębu, nagietka, rumianku. Chusteczki do higieny intymnej często działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, a także łagodząco i odświeżająco. Duże uznanie wśród kobiet uzyskała marka Lactacyd, która ma w swojej ofercie także chusteczki do higieny intymnej.
- Podczas korzystania z toalet publicznych zachowaj szczególną ostrożność. Są one siedliskiem drobnoustrojów. Zaopatrz się w nakładki na deskę klozetową, które ograniczają kontakt z bakteriami. Spłukuj wodę przy zamkniętej desce toalety i nigdy nie zapominaj o dokładnym myciu rąk.
- Noś bieliznę z naturalnych i przewiewnych tkanin. Sztuczne, przylegające do skóry materiały zwiększają potliwość, powodują podrażnienia skóry, co bezpośrednio wpływa na powstawanie odparzeń, przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów i późniejszych infekcji.
- Zaplanuj miesiączkę. Zaopatrz się w odpowiednie zabezpieczenie. Podpaski, tampony, czy kubeczki menstruacyjne miej zawsze pod ręką. Niezbędne będą także wspomniane wyżej chusteczki do higieny intymnej. Pamiętaj, że upały mogą mieć wpływ na regularność cykli. Zadbaj o częstszą zmianę tamponów i podpasek, nawet co 2-3 godzin.
- Rozsądnie korzystaj z plaży i basenów. Siadaj na własnym ręczniku, co zabezpieczy Cię przed kontaktem z potencjalnym miejscem zakażenia. Mokry strój kąpielowy szybko zmień na suchą i wygodną bieliznę, dzięki czemu minimalizujesz ryzyko otarć i stanów zapalnych okolic intymnych.
- Uważaj z depilacją miejsc intymnych. To oczywiste, że przed urlopem i nie tylko dbasz o gładkość skóry w miejscach intymnych. Wybierając metodę, kieruj się swoją preferencją i rodzajem swojej skóry. Do wyboru masz maszynkę, kremy depilujące, woski i zabiegi w profesjonalnych gabinetach. Pamiętaj tylko, że usuwanie włosków w miejscach intymnych może podrażnić skórę, dlatego unikaj bezpośrednio po zabiegu kąpieli słonecznych.
Ważne, choć trafniejsze jest określenie Najważniejsze.
Zadbaj o odporność organizmu jeszcze przed okresem wakacyjnym. Rozważ przyjmowanie probiotyków, które bardzo korzystnie wpłyną na mikrobiotę Twojego organizmu.
Zaopatrz apteczkę w specjalistyczne probiotyki ginekologiczne w postaci doustnych lub dopochwowych kapsułek. O ile probiotyki doustne zażywa się profilaktycznie, tak wersja dopochwowa może okazać się bardzo wskazana, gdy na urlopie poczujesz pierwsze objawy infekcji.
Lato, lato, lato czeka…
Upalny czas wakacji, wycieczki, urlopy to fantastyczna odskocznia od codziennego dnia. Przepełnione zabawą dni, spotkania towarzyskie, poznawanie nowych miejsc zapewni Ci zastrzyk energii na długo. W takcie zapomnienia zadbaj jednak o siebie i swoje zdrowie. Taki pozytywny nawyk pozwoli Ci na beztroskie wspomnienia, bez konieczności długotrwałego leczenia niepotrzebnych infekcji.
Ważne: Pamiętaj o możliwości bardzo szybkiego kontaktu ze specjalistą poprzez serwis Intymne Porady. Dzięki temu już w początkowej fazie infekcji Twoja dolegliwość zostanie szybko zdiagnozowana, a podjęte leczenie pozwoli wrócić do przyjemnych chwil.