Czy wiesz, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego dnia odnotowuje się na świecie około 1 milion nowych zakażeń chorobami wenerycznymi? Specjaliści biją na alarm – wiele osób lekceważy symptomy i zaraża swoich partnerów seksualnych. Tymczasem nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia bądź życia powikłań.
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy i jak szybko się zdiagnozować.
Czym jest choroba weneryczna?
W teorii mianem chorób wenerycznych określamy wszystkie te, które są przenoszone podczas kontaktów seksualnych, drogą waginalną, analną i oralną. Wywołują je bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby.
Jednak nie daj się zwieść, bo praktyka jest nieco inna.
Drogi zakażenia, oprócz tych oczywistych, mogą być bardziej niejednoznaczne. Duże ryzyko zachorowania niosą:
- stosowanie wspólnych ręczników, środków higienicznych,
- korzystanie z publicznych basenów,
- korzystanie z publicznych lub wspólnych toalet,
- kontakt z błoną śluzową nosiciela,
- nieprawidłowo przeprowadzona transfuzja krwi.
Ważne: Statystyki podbijają zakażenia dzieci, które zarażają się od matki w trakcie porodu bądź podczas karmienia piersią.
Nie tylko wirus HIV
Wiedza na temat chorób przenoszonych drogą płciową jest wciąż znikoma. Od lat w tej dziedzinie prym wiedzie HIV (human immunodeficiency virus), czyli ludzki wirus upośledzenia odporności. Większość osób o wysokiej aktywności seksualnej bada się wyłącznie w kierunku zakażenia HIV. Tymczasem istnieje dużo więcej chorób przenoszonych drogą płciową, którymi można się zarazić łatwiej i częściej.
Ważne: WHO szacuje, że każdego roku 357 milionów zakażeń chorobami wenerycznymi dotyczy jednej z czterech jednostek chorobowych: chlamydioza (131 mln), rzeżączka (78 mln), kiła (5,6 mln) i rzęsistkowica (143 mln).
Podział chorób wenerycznych
Jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć. Jedną z nich jest podział chorób wenerycznych ze względu na źródła zakażenia:
- bakteryjne, do których zalicza się chlamydioza, rzeżączka, wrzód weneryczny, ziarniak pachwinowy, czerwonka bakteryjna, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ureaplasma, mycoplasma
- wirusowe: opryszczka narządów płciowych (HSV), kłykciny kończyste (HPV), AIDS (HIV), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C (WZW), HTLV, czyli wirus ludzkiej białaczki z komórek T, mięczak zakaźny
- pasożytnicze: rzęsistkowica, wszawica łonowa, ameboza
- grzybicze: kandydoza pochwy i grzybica penisa.
Ważne: od rodzaju zakażenie zależy rodzaj i czas leczenia.
Obserwacja i samokontrola to podstawa
Jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne, często bywasz na basenie, w siłowni, uwielbiasz saunę i SPA, jeśli często nocujesz w hotelach lub jeśli jesteś w ciąży, zwracaj szczególną uwagę na obserwację swojego ciała i wszelkich niepokojących symptomów.
Najczęstszymi objawami, które powinny wzbudzić Twoją wzmożoną czujność, są:
- ból, pieczenie, swędzenie w okolicach narządów płciowych,
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
- zmiany skórne w okolicach narządów płciowych np. krosty, pęcherzyki, owrzodzenia, zaczerwienienia,
- ból podczas stosunku, ból podbrzusza,
- nieprzyjemny zapach i konsystencja wydzieliny z pochwy lub penisa,
- powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie pachwinowych.
Jeśli rozpoznasz u siebie któryś z powyższych objawów, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Nasi specjaliści pozostają do Twojej dyspozycji. Możesz natychmiast umówić się na szybką i dyskretną teleporadę.
Zagrożenia bezobjawowego nosicielstwa
Czy wiesz, że część chorób wenerycznych w początkowej fazie nie daje żadnych, albo nie daje jednoznacznych objawów? Niejednokrotnie często do zarażenia dochodzi od pacjenta bezobjawowego.
Ciekawostką jest fakt, że najczęstszym źródłem zakażenia są mężczyźni. Dlaczego?
Niejednokrotnie w początkowej fazie nie występują u nich żadne objawy. Mężczyźni niechętnie mówią o swoich dolegliwościach i unikają wizyty u lekarza. Co więcej, kiedy już pojawi się problem intymny, nie wiedzą, do jakiego lekarza powinni się udać. Kobiety idą zazwyczaj do ginekologa, a mężczyźni niestety zwykle udają, że problem nie istnieje.
Nie lekceważ objawów choroby wenerycznej. Badaj się.
Postaw na szybką i prostą diagnostykę
Nieleczone choroby weneryczne mają groźne konsekwencje zdrowotne. Często kończą się długim i mozolnym procesem leczenia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do niepłodności, a nawet zgonów.
Obecna medycyna dostarcza wiele prostych sposobów wykrycia zakażenia. Są to szybkie testy diagnostyczne w kierunku chorób wenerycznych. Wiele z nich możesz zrobić samodzielnie w zaciszu swojego domu.
Jako propagator wczesnego diagnozowania i ochrony zdrowia publicznego, w naszej ofercie znajdziesz wysoce dokładne testy diagnostyczne do samokontroli na najpopularniejsze choroby weneryczne, m.in.:
- test przesiewowy w kierunku infekcji HIV Insti HIV Self Test,
- test S3, wykrywający antygeny 3 patogenów: bielnika białego (Candida albicans), rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis) i Gardnerella vaginalis,
- test T1, wykrywający antygeny rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis).
Wyjdź naprzeciw, badaj się!
Pamiętaj – choroby weneryczne można łatwo zdiagnozować i skutecznie leczyć. Zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.