Biegasz po schodach każdego dnia, aż tu nagle przychodzi niemoc. Szybko się męczysz. Zauważasz, że Twoje piersi są twarde i nabrzmiałe, a reklama w telewizji doprowadza Cię do płaczu? Nie panikuj. Zachowaj spokój i zrób test ciążowy.
Wczesne możliwe objawy ciąży
Cud narodzin opisywano w niejednej publikacji i na wiele sposobów. Jednak zanim ów cud przyjdzie Ci przeżyć, czeka Cię droga pełna wzlotów i pikowania w dół. Początkiem wszystkiego jest moment, w którym dwie kreski na teście ciążowym oznajmiają, że już za około 40 tygodni zmieni się Twój świat.
Zacznijmy od początku. To moment, kiedy zastanawiasz się nad swoim spadkiem formy fizycznej, kiedy zauważasz niechęć do niektórych potraw, a większość rozmów o przyszłości kończy się Twoim płaczem, tylko po to, żeby za chwilę poczuć szczęście i błogość. Wtedy przychodzi zaduma – “kiedy miałam ostatnią miesiączkę”, a zaraz potem pojawiają się myśli o możliwej ciąży.
Mimo iż odczuwanie tak odmiennego stanu, jakim jest ciąża, jest bardzo subiektywne, to czas pierwszych oznak większość kobiet obserwuje w 4. – 6. tygodniu ciąży, a te bardziej subtelne znaki nawet między 2. a 3. tygodniem. Oczywistym jest fakt, że najbardziej pewnym dowodem ciąży, oprócz braku miesiączki, jest pozytywny wynik testu ciążowego.
Ważne: umowną datą początku ciąży określa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, gdyż dokładne wyznaczenie dnia zapłodnienia jest niezwykle trudne.
Testy ciążowe – rodzaje ze względu czułość
Po obserwacji swoich, innych niż zwykle, odczuć, po godzinach spędzonych na obliczeniach, przychodzi moment na namacalny dowód swoich podejrzeń. Najszybszym i najprostszym sposobem jest wykonanie domowego testu ciążowego.
Zasada działania testów ciążowych polega na wykrywaniu w moczu obecności hormonu beta Hcg (gonadotropiny kosmówkowej), który pojawia się u kobiety już kilka dni po zapłodnieniu. Pamiętaj, że poziom beta Hcg zwiększa się wraz z wiekiem ciąży, co jednocześnie ma wpływ na poprawność i pewność wyniku testu.
Ze względu na czułość możesz wybrać jeden z trzech rodzajów testów ciążowych:
- Testy o czułości 500 IU/L (ultraczułe) są w stanie wykryć już 8 – 10-dniową ciążę, czyli około 6 – 4 dni przed spodziewaną miesiączką,
- Testy o czułości 500 – 800 IU/L wskazują ciąże dwutygodniową,
- Testy o czułości powyżej 800 IU/L wskazują na ciążę trzytygodniową (około 7 dni po spodziewanej miesiączce).
Ważne: Niezależnie od rodzaju, test ciążowy powinien być wykonany z próbki moczu porannego, kiedy stężenie hormonu beta Hcg jest najwyższe. Wynik domowego testu ciążowego musi zostać potwierdzony w trakcie badania ginekologicznego.
Testy ciążowe – rodzaje ze względu na sposób wykonania
Oprócz podziału na różne zakresy czułości testów ciążowych, spotkasz się z klasyfikacją testów ze względu na sposób wykonania domowego badania. Tu masz do wyboru:
- test ciążowy płytkowy (kasetkowy), gdzie z pobranej próbki moczu (w zestawie specjalny pojemnik) należy odmierzyć załączoną do zestawu pipetą kilka kropel moczu i umieścić je w okienku testowym na płytce testu. Wynik otrzymujemy w ciągu kilku minut,
- test ciążowy strumieniowy inaczej flamastrowy, to wygodny w użyciu pen ze specjalną końcówką, którą należy umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu. Wynik uzyskujemy w ciągu kilku minut,
- test ciążowy paskowy wymaga zebrania próbki moczu i zanurzenia w nim specjalnego paska kontrolnego. Wynik uzyskujemy w ciągu kilku minut,
- test ciążowy cyfrowy w postaci pena z końcówką, którą należy umieścić pod strumień moczu. Wynik otrzymujemy w postaci znaku “+” bądź “-” na cyfrowym wyświetlaczu w ciągu 1 minuty.
Sprawdź nowość na rynku – wczesny test ciążowy Viola, cyfrowy test ciążowy, który dodatkowo określa tydzień ciąży. Polskim producentem testu jest firma Farmabol.
Ważne: Wynik testu ciążowego może być zafałszowany w momencie przyjmowania leków zawierających Hcg.
Jeśli wynik testu ciążowego jest negatywny, należy powtórzyć badanie po tygodniu. Jeśli wynik dalej jest negatywny, a spodziewana miesiączka nie pojawiła się, konieczna jest konsultacja lekarska. Oprócz ciąży istnieje wiele przyczyn opóźnienia lub braku miesiączki: anemia, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia pracy nerek, schorzenia wątroby.
Wiesz już wszystko, pozostaje czekać
Po 100% stwierdzeniu ciąży czeka Cię czas oczekiwania i obserwacji, by na końcu drogi w pełnej gotowości przywitać swoje maleństwo. Niezależnie od tego, czy jest to Twoja pierwsza ciąża, czy kolejna, to czas nadzwyczajnego dbania o swoje zdrowie i zdrowie Twojego dziecka.