Porady

Nie tak oczywista higiena intymna

kobieta w bieliźnie zasłaniająca dłońmi swoje miejsca intymne

Wydaje się, że o higienie intymnej wiesz wszystko. Używasz żelu o zapachu różanym, myjesz miejsca intymne kilka razy dziennie. Jednak zdarza się, że odczuwasz nieprzyjemny świąd, pieczenie i ściąganie. 

Dlaczego? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a przyczyn jest wiele.Jak zatem właściwie dbać o miejsca intymne?

Infekcje intymne

Czy wiesz, że kobieca pochwa jest miejscem rozwoju różnych szczepów bakterii, które chronią ją przed mikrouszkodzeniami i zakażeniami? 

Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi koloniami bakterii, następuje przerwanie bariery ochronnej. Skutkiem są stany zapalne pochwy objawiające się świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem, a nawet powstaniem wydzieliny o nieprzyjemnym rybim zapachu. 

Naruszona flora bakteryjna może być bardzo korzystnym podłożem rozwoju grzybów, między innymi drożdżaków. Infekcja grzybicza pochwy to nieprzyjemny świąd, upławy przypominające serek twarogowy oraz obrzęk warg sromowych  

Kluczowym w zachowaniu zdrowia i komfortu miejsc intymnych, jest utrzymanie prawidłowej równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej oraz naturalnego, kwaśnego odczynu pochwy, czyli pH 4,5. 

Musisz wiedzieć, że jest wiele czynników, które mogą prowadzić do zaburzenia flory bakteryjnej, a na które nie masz wpływu: zmiany hormonalne w trakcie dojrzewania, menstruacji lub menopauzy, stosowanie niektórych leków, głównie antybiotyków. 

Niestety więcej z nich to błędy higieniczne: zbyt częste lub zbyt inwazyjne mycie miejsc intymnych, czy używanie niewłaściwych kosmetyków. 
Ważne: niekorzystnie na mikroflorę wpływa także: zła dieta, stres, aktywność seksualna, nadmierna depilacja miejsc intymnych, korzystanie z basenów, noszenie obcisłej bielizny z materiałów syntetycznych.

Płyn do higieny intymnej

Jakiego preparatu, do mycia miejsc intymnych, używasz? Czy przy wyborze kierujesz się zapachem i kolorem? A może w poczuciu wygody preferujesz jeden żel do ciała i mycia intymnego? 

Musisz wiedzieć, że kluczowym w dbaniu o zdrowie i komfort intymny jest stosowanie odpowiedniego preparatu do mycia

Odpowiedni, czyli jaki? Dobry płyn do higieny intymnej powinien:

  • posiadać kwaśne pH, czyli mniejsze niż 4,5. Pozwoli to utrzymać właściwe środowisko miejsc intymnych. Stosując zwykłe żele o odczynie zasadowym, czyli ok 8,5 dochodzi do wzrostu pH, co bezpośrednio wpływa na rozwój infekcji 
  • mieć ograniczoną ilość albo nie zawierać wcale niepotrzebnych wypełniaczy: substancji zapachowych, syntetycznych barwników, substancji spieniających, konserwantów, gdyż mają drażniący wpływ na śluzówkę miejsc intymnych i mogą podrażniać wrażliwe miejsca
  • zawierać bogatą kompozycję składników pielęgnujących i leczniczych: kwas mlekowy (pałeczki bakterii Lactobacillus, dla utrzymania właściwego pH), prebiotyki (wspomagające rozwój naturalnej flory bakteryjnej np. inulinę), wyciągi ziół (nagietek, rumianek, kora dębu, aloes, przywrotnik, lukrecja, macierzanka, szałwia) oraz dodatki takie jak: d-panthenol, alantoina, lanolina, kwas hialuronowy, prowitamina B5, oleje roślinne, klimbazol.

Ważne: dobry płyn do higieny intymnej nie powinien być bezzapachowy i bezbarwny. 

Unikaj płynów do higieny intymnej, które zawierają:

  • silny i drażniący detergent SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate)
  • sztuczne barwniki 
  • substancje spieniające
  • parabeny
  • pochodne formaldehydu
  • substancje spieniające.

Płyn do higieny intymnej możesz zastąpić szarym mydłem, które działa bakteriobójczo, a także nie wywołuje objawów alergii.

Wybieraj płyn do higieny intymnej w zależności od wieku oraz od swoich aktualnych potrzeb

  • młodym kobietom zaleca się stosować płyny do higieny intymnej z wyciągiem z mniszka lekarskiego, borowiny czy lipy
  • higiena intymna kobiet dojrzałych wymaga dodatkowego nawilżenie i regeneracji, do czego przyczynia się kwas mlekowy, kwas hialuronowy, d-panthenol
  • kobietom w ciąży poleca się płyny z zawartością kwasu mlekowego, wyciągu szałwii, kory dębu, oraz olejkiem z drzewa herbacianego

przy nawracających infekcjach zaleca się specjalistyczne płyny do higieny intymnej, łagodzące podrażnienia i uczucie ściągania śluzówki.

Mycie ma znaczenie

Poznałaś już zasady wyboru dobrego żelu do higieny intymnej. Teraz damy Ci garść wskazówek jak się myć. 

Na Twoje pytanie “jak to?”. Odpowiadamy: tak, nie jest to oczywiste i warto poznać kilka cennych uwag.

Okolice intymne powinny być myte nie częściej niż dwa razy dziennie np. rano i wieczorem, używając ciepłej wody ( temp. w okolicy 36 stopni), unikając gąbek, które są siedliskiem patogenów. 
Najodpowiedniejszy będzie strumień czystej wody w postaci prysznica, czy bidetu. Ważny jest kierunek mycia miejsc intymnych, mianowicie od pochwy do odbytu, zapobiega to przenoszeniu szkodliwych drobnoustrojów. Po umyciu stosuj do osuszenia oddzielnego, bawełnianego ręcznika.

Na zakończenie

Na Twoje zdrowie intymne składa się wiele zabiegów. Jednak wprowadzając w swoje życie kilka nawyków, bardzo skutecznie wyeliminujesz nieprzyjemne dolegliwości.

Postaw na zdrowie. Stosuj właściwe kosmetyki. Zadbaj o zdrowy tryb życia.